Bulevar Mihaila Pupina 117, Novi Beograd
Radno vreme: 08 - 19h, sub. 08 - 14h
Pratite nasx
14jan
Povišen krvni pritisak sa pravom nosi naziv „tihi ubica“ jer često ne daje simptome, a može ozbiljno da ugrozi zdravlje. Oštećenja krvnih sudova, srčani i moždani udar, oboljenje bubrega, poremećaj vida, seksualne disfunkcije, trajni invaliditet i mnogi drugi zdravstveni problemi posledica su neprepoznate i nelečene hipertenzije.
Iako su žene, zbog uticaja hormona estrogena, duže zaštićene od razvoja hipertenzije, od menopauze postaju podjednako izložene riziku za nastanak ove ozbiljne bolesti.
Savremeni način života, nemogućnost usklađivanja profesionalnih i porodičnih obaveza, materijalni, emotivni problemi i drugi izvori stresa pomeraju granice pojave hipertenzije ka sve mlađim godinama.
Klinička praksa pokazuje da se kod mlađih i sredovečnih žena često javljaju ne tipični simptomi povišenog krvnog pritiska kao što su zamor, gubitak energije, poremećaj spavanja, nelagodnost u grudima u mirovanju, a kasnije i pri zamoru. Žene se često žale na talase vrućine, preznojavanje, ubrzan i nepravilan rad srca. Zbog zadržavanja tečnosti, javljaju se otoci na šakama,oko gležnjeva i očiju, žene navode da osećaju olakšanje kada skinu prsluče jer imaju utisak da ih previše steže.
Zbog sličnosti sa simptomima menopauze, često se ovi znaci zanemaruju, zbog čega se kasni sa postavljanjem dijagnoze i primenom adekvatne terapije.
Naša preporuka je da već posle tridesete godine obavite preventivni pregled čak i kada nemate nijedan od simptoma, a svaki simptom koji Vam remeti svakodnevno funkcionisanje je signal da se odmah obratite lekaru kako se ne bi gubilo dragoceno vreme i kako bi se što pre pristupilo efikasnom lečenju.
Biljana Lučić